1. Akcja “Kartka w koronie”

23 listopada - 08:00 - 6 grudnia - 16:00
    2. Przepiśnik – Smaczny wigilijny zakątek

24 listopada - 08:00 - 30 listopada - 16:00

Dożynki Gminne 2017

Święto plonów to przede wszystkim uwieńczenie ciężkiej pracy rolników, ale również okazja do wspólnej zabawy i integracji mieszkańców całej gminy. Tak też było i w tym roku w Kątach Wrocławskich w niedzielę 20 sierpnia.  Zgodnie z tradycją, Dożynki rozpoczęła msza św. w intencji rolników w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Nie mogło zabraknąć barwnego Korowodu Dożynkowego, tym razem z udziałem Zespołu „Niezła Paka” oraz Zespołu Tańca Ludowego „Hanka”. Po dotarciu na miejsce uroczystości Ceremoniał Dożynkowy zainaugurował burmistrz Miasta i Gminy Antoni Kopeć, który wraz ze starostą Bogdanem Bilińskim i starościną Krystyną Rajca powitał wszystkich przybyłych gości i podziękował rolnikom ze wszystkich sołectw za ich całoroczny trud. Na scenie pojawił się również gość specjalny, burmistrz partnerskiego miasta Biblis, który nie ukrywał radości z ponownego uczestnictwa w kąteckim święcie plonów. Następnie starostowie częstowali wszystkich uczestników imprezy symbolicznym kawałkiem chleba. Dożynki Gminne to również czas rozstrzygnięć konkursowych. I tak ogłoszono zwycięzców Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Spośród 25 przepięknie wykonanych wieńców I miejsce zdobyło sołectwo Romnów, II miejsce – Kozłów, a III – Strzeganowice. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Bogdaszowice, Cesarzowice, Nowa Wieś Kącka, Gądów – Jaszkotle, Pełcznica, Małkowice, Zachowice, Sadków – Sadkówek, Kębłowice. Ogłoszone zostały wyniki Konkursu na Najładniejsze Sołectwo, rozstrzygniętego  w oparciu o następujące kryteria: ład i estetyka gospodarstw, czystość i porządek sołectwa, utrzymanie obiektów sportowo – rekreacyjnych. Oto sołectwa uznane za „naj”:I miejsce Strzeganowice, II miejsce Zachowice – Stradów, III – Bogdaszowice. Wśród wyróżnionych miejscowości znalazły się Mokronos Dolny, Romnów, Samotwór, Wszemiłowice – Jurczyce. Krzeptów otrzymał tytuł „Najbardziej Ukwieconej Wsi”.

Występy taneczne i wokalne ludowych zespołów to nieodzowny punkt Dożynek Gminnych. W tym roku czas umilali nam: Zespół Tańca Ludowego „Hanka”, „Niezła Paka” z Dobroszyc, „Gieni Dudki” z Nadolic Wielkich, zespół dziecięcy „Iskierki” z Grodźca Małego oraz chór sołtysów „Dyszkant”.

Zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin wieczornych. Były szaleństwa przy dźwiękach muzyki disco polo, gdy dla publiczności zagrał zespół Malibu. Następnie nadszedł czas koncertu gwiazdy wieczoru, zespołu Enej. Zabrzmiały znane i lubiane przeboje, przy których nogi rwały się do tańca.

Na tegorocznej imprezie dożynkowej nie zabrakło również atrakcji poza sceną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rzemiosł dawnych, takich jak młyno–piekarnia, stanowisko kowala, mennica średniowieczna, strzelanie z łuku, stanowisko z uzbrojeniem. Także najmłodsi nie mogli narzekać na nudę, bowiem animatorzy porywali ich do wspólnych gier   i tańców. Mogli też spożytkować energię na dmuchanych zamkach, pokręcić się na starodawnej, drewnianej karuzeli czy doświadczyć przejażdżki na kucyku.

Podczas święta plonów wsparcia finansowego oraz materialnego udzielili: Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich, SANBET Fabryka Betonu W.S. Piotrowscy, Bank Spółdzielczy, WPO ALBA, WUZETMOT, Browar CAMINUS, TOŁPA, MAGNAT, RADIOTECHNIKA Marketing, ZGK, GEORG UTZ Sp. z o.o., POLKĄTY, ANOVO. Serdecznie dziękujemy.

Bez wątpienia Dożynki Gminne 2017 zarówno dzięki dużej frekwencji, atrakcyjnemu programowi artystycznemu oraz sprzyjającej pogodzie, uznać możemy za udane i spełniające oczekiwania przybyłych mieszkańców naszej gminy.