Spotkanie autorskie

We wtorek 29 maja 2018r. gościliśmy w Bibliotece GOKiS w Kątach Wrocławskich po raz kolejny wrocławską pisarkę dla dzieci, panią Magdalenę Zarębską. Współorganizatorem spotkania była Aglomeracja Wrocławska, która prowadzi Akcję ”Rozczytana Aglomeracja”. Na spotkanie przybyli uczniowie klas III wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kątach Wrocławskich. Spotkanie w całości poświęcone było Gwarze Śląskiej w oparciu o  jedną z książek autorki, a mianowicie” Jak  Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”. Uczniowie wysłuchali krótkiej historii o Górnym Śląsku w szczególności o historii górnictwa, mogąc jednocześnie oglądać zdjęcia z szybami kopalnianymi, zabytkowymi budowlami, przedmiotami służącymi górnikom  przy wydobywaniu węgla, miały także okazję do pogłębienia wiedzy na temat śląskiej gwary i tradycji.. Autorka w czasie rozmowy wplatała  wiele słów w gwarze śląskiej , które bardzo ich rozbawiły. Druga część spotkania  stanowiła wspólna zabawa w kalambury, odgadywanie zawodów na podstawie śląskich nazw rzeczy i czynności. Najwięcej uśmiechu sprawił dzieciom czytany przez pisarkę wiersz J.Tuwima pt. Okulary” czytany po śląsku. Były pytania skierowane do gościa, a na zakończenie pani Magdalena Zarębska podpisywała książki, a do naszej kroniki   biblioteki napisała dedykacje dla czytelników.