Akcja “Lato w mieście” trwa!

Nie wszyscy uczniowie na czas wakacji wyjeżdżają z miasta. Dlatego Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, jak co roku, zorganizował akcję „Lato w mieście”, podczas której dzieci mogą uczestniczyć w bogatym i atrakcyjnym programie rekreacyjnym. Półkolonie rozpoczęliśmy 2 lipca o godzinie 8:00 zabawami integracyjnymi, które miały na celu wzajemne poznanie się uczestników i opiekunów oraz wytworzenie przyjaznej atmosfery w grupie. W środę zagościła u nas „Animatoria” z zajęciami naukowymi „Mały Chemik” podczas których dzieci przyodziane w fartuszki i gogle ochronne oraz wyposażone w probówki, cylindry, pipety i inny sprzęt zamieniły się w prawdziwych chemików. Doświadczenia które wykonywały samodzielnie, zgodnie z instrukcjami prowadzącego dostarczyły im wielu wrażeń, emocji i satysfakcji. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom Szalonego Chemika. Następnego dnia dzieci pojechały na wycieczkę do Wioski Indiańskiej Pocahontas, gdzie poznały zwyczaje, tradycje i obrzędy indiańskie. Dowiedziały się wiele na temat otaczającej nas przyrody, świata zwierząt i roślin oraz ekologii. Wykonywały zadania rozwijające cierpliwość, równowagę i koncentrację oraz uczące odpowiedzialnej postawy wobec siebie i innych. Wycieczka zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. W piątkowy poranek odwiedzili nas policjanci z komisariatu w Kątach Wrocławskich oraz instruktor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tematem przewodnim spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze Policji przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i prawidłowego przejścia przez jezdnię. Przestrzegli  przed organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach oraz o ograniczonym zaufaniu w stosunku do osób obcych. Pan ratownik WOPR opowiedział o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz uświadamiał o istniejących zagrożeniach z nim związanych. Prelekcja „Bezpieczne wakacje” zakończyła się pokazem multimedialnym i wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Drugi tydzień akcji lato rozpoczął się warsztatami rękodzielniczymi podczas których dzieci przy użyciu soli, kolorowej kredy i szklanych wazoników wykonały piękne różnobarwne buteleczki. Niektóre z nich trafiły na półki w domach a inne jako prezenty dla bliskich. We wtorek zagościło u nas kino sferyczne, aby przedstawić animowane filmy edukacyjne pod kątem 360 °. Obejrzeliśmy dwa realistyczne widowiska. Pierwsze pt. „Polaris” pomogło nam rozwikłać tajemnicę nocy polarnej i odkryć, że planety pozornie tak różne, mają jednocześnie wiele wspólnego. Drugie pt. „Tajemnice drzewa” wzbogaciło naszą wiedzę na temat struktury drzew oraz odpowiedziało na pytania: co to jest fotosynteza?, dlaczego drzewa rosną? i jak otrzymują energię słoneczną? W czwartkowy poranek dzieci wyruszyły na jednodniową podróż dookoła świata do Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku. Zabrał ich w nią pan przewodnik  który ciekawie opowiadał o ponad 40 makietach przedstawiających miniatury najciekawszych budowli Ziemi Kłodzkiej, Dolnego Śląska i świata. Dzieci zobaczyły między innymi Statuę Wolności (Nowy York), Bramę Brandenburską (Berlin), Fontanna Di Trevi (Rzym), Łuk Triumfalny i Wieżę Eiffla (Paryż), Big Ben (Londyn), Zwinger (Drezno). Oprócz pięknych budowli podziwiały również  niezwykłą architekturę terenów zielonych, tworzących arboretum. Kolejnym punktem były warsztaty gdzie uczestnicy tworzyli eko-stworki, które przyjechały z nimi do domu. Po pysznym obiedzie przyszedł czas na powrót do Kątów . I tak dotarliśmy do półmetka akcji „Lato w mieście”. Podczas tych dwóch tygodni nie zabrakło zajęć sportowych z wykwalifikowanym instruktorem, wyjść na lody, plac zabaw i spacerów na świeżym powietrzu. Wiele atrakcji, wrażeń i zabaw za nami, ale kolejne tygodnie pod czujnym okiem Pani Genowefy Dunal, Aleksandry Krawczyk oraz Barbary Rewaj zapowiadają się równie ciekawie i emocjonująco.