Dożynki Gminne

Dożynki, Święto Plonów czy też Wieńce – trzy nazwy, jedno znaczenie popularnego święta. Uroczystość dożynkowa to dobra okazja, by świętować zakończenie udanych zbiorów. W Kątach Wrocławskich to Święto odbyło się 2 września 2018 roku. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym  pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich, którą  koncelebrował  ks. proboszcz.  Podczas uroczystości  nastąpiło  przekazanie chleba przez starostów tegorocznych dożynek Panią Katarzynę Szady i Pana Piotra Demidowskiego.  Po mszy świętej uroczysty korowód prowadzony przez Zespół Muzyki Polskiej MOKOSZA  przeszedł przez rynek na parking, na którym odbyły się oficjalne uroczystości, gdzie na scenie powitał wszystkich zgromadzonych Burmistrz Miasta i Gminy Antoni Kopeć. Dziękował on nie tylko rolnikom, ale także wszystkim mieszkańcom, którzy włączają się w życie gminy Kąty Wrocławskie.  Wnoszone były dożynkowe wieńce, wykonane z owoców, warzyw, kłosów zbóż i dla dodania kolorów polnych kwiatów. Po części oficjalnej  odbyła się część artystyczna i rozrywkowa. Koncerty rozpoczęły się od występów zespołów ludowych, które nadawały klimat dożynkowy nie tylko repertuarem, ale także pięknymi różnobarwnymi strojami. Na scenie zaprezentowały się: Zespół Muzyki Polskiej Mokosza, Chór Sołtysów Dyszkant, Zespół Tańca Ludowego Hanka, Zespół Lubin z Lubina. Następnie w rytmach disco polo zaśpiewał Marcin Kłosowski,  a zaraz po nim solidną dawkę energetycznego brzmienia folk rocka zapewnił nam zespół INOROS. Gwiazdą wieczoru był ZAKOPOWER, który porwał publiczność do tańca „boso”.

Podczas Dożynek nie zabrakło również atrakcji poza sceną. Eska Sumer City, które było naszym patronem medialnym przygotowało strefę chillout,  w której można było zrelaksować się na leżakach. Zawitała u nas również grupa z pokazami walk rycerskich oraz stoiskami rzemiosł dawnych takich jak: młynopiekarnia, bartnik-świecarz, powroźnik, mennica, iluminator. Kolejną atrakcją było dojenie krowy, wystawa starych motorów i samochodów „Ratujmy Klasyki” oraz traktorów.  Nie zabrakło również wystawy grzybów, jak i stoisk lokalnych min:  Koło  Gospodyń Wiejskich ze Smolca, Stowarzyszenie Krzyś, Browar Caminus, pasieka Smolecka, Galeria Ruda Mysza, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej.  Jak co roku zostały rozstrzygnięte dwa konkursy na "Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy" oraz na „Najładniejsze Sołectwo”. Ostateczne wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, nad którymi obradowało jury w składzie: mł. chor. Marek Parecki, Elżbieta Błaszkowska oraz Anita Kałuża–Sitnik, przedstawiają się następująco: I miejsce – Romnów, II miejsce – Kozłów, III miejsce – Gniechowice. Wyróżnienia otrzymały: Strzeganowice, Gądów–Jaszkotle,  Małkowice oraz Sadków. Natomiast wyniki konkursu na najładniejsze sołectwo nad którymi obradowała komisja w składzie: Zofia Piątek, Irena Ottenbreit, Czesława Matejo oraz Wiesława Demska, przedstawiają się następująco: I miejsce – Sadowice, II miejsce – Gniechowice, III miejsce – Romnów. Wyróżnienia: Bogdaszowice, Małkowice, Samotwór, Krzeptów, Sokolniki.

Serdecznie dziękujemy sponsorom: ALBA, SANBET-Fabryka Betonu Piotrowscy, Georg  UTZ, Bank Spółdzielczy w Kątach Wrocławskich, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich, ZGK Kąty Wrocławskie, MAGNAT, WUZETMOT za wsparcie przy organizacji całego przedsięwzięcia oraz wszystkim pozostałym, którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania.