Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. W całej Polsce organizowane były tysiące wydarzeń, od wystaw, akademii, poprzez msze, koncerty, aż po rekonstrukcje i happeningi. Można śmiało mówić, że w całym kraju odbyły się tysiące imprez. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Urząd Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich, przygotował tak, aby każdy mieszkaniec naszej gminy, mógł wziąć w nich udział, mógł je poczuć.

14 października na zapleczu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich odbyła się „Wieczornica” – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku. Przy akompaniamencie kapeli Kostomłocianie wraz z panem Tadeuszem Kobosem na czele, zgromadzeni mieli okazję śpiewać pieśni przy ognisku, które stworzyło niepowtarzalny klimat. Historię utworów przybliżył prowadzący Tomasz Chrąchol. Zakończenie uświetnił występ dzieci z zespołu tańca nowoczesnego Maseczki.

Główne obchody Święta Niepodległości odbyły się w niedzielę 11 listopada mszą świętą w kościele pw.  św. Apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich. Spod kościoła o godz. 13:00  wyruszył korowód, zmierzający do Rynku, któremu przewodził Chór Smolec Cantans wraz z Orkiestrą Dętą ze Smolca. Następnie pod pomnikiem nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów poszczególnych  delegacji wieńcowych na czele z panem burmistrzem Antonim Kopciem, po czym odśpiewany został Hymn Narodowy oraz podniesienie Flagi Państwowej.  Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali okolicznościowych na 100-lecie Niepodległości osobom zasłużonym dla gminy. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Zebrani mogli obejrzeć program na scenie przygotowany przez: młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kątach Wrocławskich, Stowarzyszenie Krzyś – Byś Kolorowo Żył, Szkołę Podstawową w Sadkowie, Chór Sołtysów Dyszkant, Zespół Muzyki Polskiej Mokosza. O godz. 17:30 odbył się koncert patriotyczny pt. „O Polskę właśnie”.  Zwieńczeniem uroczystości była iluminacja świetlna na ścianie budynku Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Podczas uroczystości można było skosztować grochówki oraz kiełbaski z grilla. Ponadto dla zainteresowanych odbywały się warsztaty robienia kotylionów niepodległościowych, nad którymi czuwała pani Zosia Stuleblak – instruktorka zajęć z rękodzieła i plastyki w GOKiS. W uroczystości włączyły się: 31 batalion radiotechniczny we Wrocławiu, ZHP w Kątach Wrocławskich, Nadleśnictwo Miękinia.

18 listopada odbyła się, ostatnia z cyklu „100-lecie Niepodległości”, uroczystość pt. „ Od Bałtyku do  samiuśkich Tatr”. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu na scenie wystąpili min.: Zespół Muzyki Polskiej Mokosza, Chór Sołtysów Dyszkant oraz Zespół Tańca Ludowego HANKA.

Za organizację obchodów odpowiedzialny był Komitet Honorowy w składzie: Antoni Kopeć, Jarosław Wojciechowski, Ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut oraz Komitet Organizacyjny w składzie: Maria Mach, Lucyna Garbaczonek, Sebastian Kotlarz, Katarzyna Łapińska-Szymańska, Grzegorz Pacyna, Agnieszka Górska, Renata Spleśniak, Andrzej Cichecki powołany Zarządzeniem nr 887 Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie z dnia 6 lutego 2018r.