1. Akcja “Kartka w koronie”

23 listopada - 08:00 - 6 grudnia - 16:00
    2. Przepiśnik – Smaczny wigilijny zakątek

24 listopada - 08:00 - 30 listopada - 16:00
    3. Świąteczny blask choinki

6 grudnia - 16:00 - 16:30
    4. Świąteczny zakątek na grodzisku

6 grudnia - 16:00 - 19:00
    5. Świąteczny zakątek na grodzisku

10 grudnia - 16:00 - 12 grudnia - 19:00

PIERWSZE NARODOWE CZYTANIE W GMINIE

W sobotę 5.09 odbyło się Pierwsze Narodowe Czytanie w Gminie.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą były Nowele polskie. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, był czytany dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu Balladyna, a raczej Balladina.

PIERWSZY RAZ NARODOWE CZYTANIE W GMINIE

Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny.
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.”

W sobotę 5 września na rynku w Kątach Wrocławskich odbyło się po raz pierwszy w naszej gminie Narodowe Czytanie, ogólnopolska impreza czytelnicza pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Lekturą tegorocznej odsłony Narodowego Czytania było wybitne dzieło polskiego romantyzmu – “Balladyna” Juliusza Słowackiego.

W wydarzeniu wzięło udział dwunastu zaproszonych sympatyków literatury. Jako pierwsza fragment utworu odczytała Burmistrz Katarzyna Łapińska – Szymańska, wcielając się w rolę tytułowej Balladyny. Następnie czytali kolejno: Radna Rady Miejskiej Katarzyna Sebzda – Sztul (Alina), Dyrektor GOKiS Agnieszka Pawlaczek (Balladyna), przedstawicielki Rady Seniorów: Krystyna Horak (Goplana), Barbara Domalewska (Skierka), Elżbieta Daniel (Pustelnik);

mieszkanka Zachowic i czytelniczka Elżbieta Zapałowicz (Wdowa), nauczycielka Katarzyna Osuch (Kostryn), młoda czytelniczka Natalia Osuch (Goplana), młody czytelnik Mateusz Rajkowski (Grabiec), bibliotekarka Natalia Stankiewicz (Filon) oraz ochotniczka z widowni – pani Cecylia, która wcieliła się w rolę Kirkora.

W trakcie spotkania został rozstrzygnięty konkurs na nazwę zakątka czytelniczego dla dzieci w nowej siedzibie biblioteki w Kątach Wrocławskich i wręczone nagrody. Zwycięska nazwa to „Bajeczny zakątek”, a jej autorem jest Aleksander Nosal. Wyróżnienie otrzymała Ewa Pawłowska.

Narodowemu Czytaniu na kąteckim rynku towarzyszyły promienie słońca oraz ciepła atmosfera. Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym, słuchaczom i widzom. Wyrazy wdzięczności kierujemy do pana Marka Kuzdrowskiego, sołtysa wsi Gądów – Jaszkotle za podarowanie słodkich malin – poczęstunku dla zebranych pasjonatów czytania. Podczas spotkania można było nabyć książki w ramach akcji bookcrossingu. Dziękujemy za chęć podzielenia się książką wszystkim mieszkańcom, którzy odpowiedzieli na naszą akcję.

Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczna odsłonę Narodowego Czytania!