1. “Podróże małe i duże” – półkolonie letnie z GOKiS

26 lipca - 08:00 - 30 lipca - 16:00

Dzień ŚW. PATRYKA

17 marca obchodzony jest dzień św. Patryka i chociaż tradycyjnie jest to święto irlandzkie, to jego charakter, nieodłącznie związany z dobrą zabawą, został już przeniesiony na polski grunt.

Św. Patryk był irlandzkim biskupem, misjonarzem, który za życia, jeśli wierzyć legendom, zasłynął licznymi cudami. Urodził się prawdopodobnie w roku 385, zmarł zaś w 461. Założył wiele kościołów, nawracał Irlandczyków, a pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

Dzień św. Patryka to irlandzkie święto narodowe i kościelne, w tym dniu należy pamiętać o założeniu zielonych ubrań, co ma nawiązywać do trójlistnej koniczyny zwanej shamrock. Drugim symbolem, nieodłącznie związanym z tym świętem, jest picie whiskey.

Na polski grunt święto zostało już przeniesione w wielu większych miastach,  a sposoby jego obchodzenia są bardzo zróżnicowane – na zielono podświetlone są budynki, na kolor ten barwione jest również piwo, chętnie przecież pite w Polsce. I to o piwie dziś będzie słów kilka.

Korzenie wytwarzania piwa, choć trudno w to uwierzyć sięgają czasów neolitycznych[1]. A przynajmniej tak uważają archeolodzy badający Göbekli Tepe, prehistoryczne miejsce kultu, znajdujące się w południowo-wschodniej Turcji przy granicy z Syrią. Znaleziono tam nie tylko sześć kamiennych koryt, które jak sugerują archeolodzy, były używane do warzenia prostego piwa, lecz również znajdujące się na naczyniach ślady szczawianów powstałych po połączeniu wody z ziarnem.

A kiedy na ziemiach naszej gminy pojawiła się tradycja warzenia piwa? Tego nie jesteśmy dziś w stanie określić z całkowitą pewnością.  Zapewne były to czasy średniowiecza? Możemy się domyślać, że działające już na terenie gminy karczmy wytwarzały piwo. Wytwarzali je również mieszkańcy na własny użytek. Piwo było trunkiem powszechnym, można powiedzieć codziennym. W niedalekiej Sobótce prawo do warzenia piwa nadał mieszkańcom cesarz Leopold I w roku 1699.[2] Możemy przypuszczać, że podobnie było i u nas. W dokumentach z 1669 r. widnieje, że piwo można było wytworzyć lub nabyć w Gniechowicach, Górzycach, Krobielowicach, Małkowicach, Sadkowie, Sadowicach, Samotworze, Skałce, Smolcu, Sośnicy, Starym Dworze, Zabrodziu i Cesarzowicach.

Sam browar działał w  Kątach na pewno przed rokiem 1624, kiedy to wielki pożar strawił większą część miasteczka. Jak ważne było w tym czasie warzenie piwa świadczyć może fakt, że browar był jedną z pierwszych odbudowanych budowli. Zapewne istotne było również to, że z pożaru ocalał budynek, w którym składowany był słód.[3] W dalszym ciągu piwo warzone było też na użytek własny, od 1795 r. prawo do tego miało 116 właścicieli działek miejskich. Większość parceli z prawem piwnym położonych była w zaułku browarniczym, w okolicach rynku.

W miejscu zamku spalonego we wspomnianym już pożarze, prawie dwieście lat później powstał browar, zaś plac zamkowy przekształcono w restaurację letnią – Colonade.

[1] https://www.national-geographic.pl/artykul/juz-od-9-tysiecy-lat-ludzkosc-zna-magiczny-napoj-bez-niego-trudno-by-bylo-wyobrazic-sobie-nasza-kulture?page=4, dostęp online: 8.03.2021.

[2] Dzieje powiatu wrocławskiego, pod red. R. Żerelika, s. 158.

[3] Jerzy Grenda, Kalendarium, dostęp online: 13.03.2021.