GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W KĄTACH WROCŁAWSKICH facebook (71) 316-61-41 biuro@gokiskwr.pl

GOKiS Kąty Wrocławskie

GOKiS Kąty Wrocławskie

  Nadchodzące wydarzenia

 • Wyszukiwanie na stronie


 • Biuletyn Informacji Publicznej

 • Newsletter

  Jeżeli chcesz dostawać informacje o nadchodzących wydarzeniach w GOKiS Kąty Wrocławskie wpisz swój email.

 • Wirtualny Spacer po GOKiS

AKTUALNOŚCI

Kąckie zabytki – kościół w Bogdaszowicach

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Bogdaszowicach w rejestrze zabytków figuruje od 1966 r. Pierwsze wzmianki o istniejącym we wsi kościele pojawiły się już w roku 1335. Jego obecna, gotycka bryła pochodzi z ok. XV w., w XVI w. powiększony został o zakrystię i kruchtę. W okresie reformacji był świątynią ewangelicką, zwrócono go katolikom w roku 1654. W XVIII w. barokizowany, w XIX w. remontowany.

Jest to tzw. kościół orientowany to znaczy, że jego część prezbiterialna, w której mieści się główny ołtarz, zwrócona jest ku wschodowi, w stronę grobu Chrystusa. Kościół ten charakteryzuje się występowaniem jednej nawy, pokryty jest dachem dwuspadowym.

Wewnątrz zachowały się strop z polichromiami, czyli wielobarwnymi ozdobami malarskimi oraz ostrołukowe okna. Ciekawym elementem są również pochodzące z przełomu XIX i XX w. organy, zbudowane przez wrocławskiego organmistrza Hugo Friebe.

Na zewnątrz uwagę przyciąga również otaczający kościół i cmentarz mur z XVIII-wieczną barokową bramą i kapliczką Chrystusa ukrzyżowanego. Kapliczkę wieńczy figura Archanioła Michała pokonującego Szatana.

Na podstawie: D. Grygiel, Przewodnik po historii i zabytkach Gminy Kąty Wrocławskie i zasobów Internetu.

Foto: https://polska-org.pl/736688,foto.html

Następny Post
 • PARTNERZY

 • Gmina Kąty Wrocławskie
 • TENIS STOŁOWY

OSTATNIO W GOKIS

Skip to content