Kąckie zabytki – zespół pałacowy w Stoszycach

Zespół pałacowy w Stoszycach w rejestrze zabytków jest od  1993 r. Jak na zabytek jest stosunkowo młody, pochodzi bowiem z połowy XIX w. Ten obiekt powstał prawdopodobnie na zlecenie właściciela wsi Hoffmana. Z innych źródeł można się dowiedzieć, że pierwsze informacje o stoszyckim pałacu pochodzą z 1830 roku, a obecny, neogotycki pałac został wzniesiony około połowy XIX w. przez rodzinę Köpke.

Pałac poprzedzają  zabudowania gospodarcze, oddzielone murem i bramą. Częściowo zachował się również  park z promenadą oraz aleją. Budynek założony na planie litery T, podpiwniczony, piętrowy, ze skrzydłem od strony wschodniej w formie ryzalitu w elewacji tylnej i frontowej.

Pałac jest orientowany na stronę południową z osią widokową skierowaną na Ślężę, co było w gminie Kąty Wrocławskie dość częstym zabiegiem. Ciekawym elementem wizualnym jest również schodkowy szczyt wschodni oraz balkon z ażurową, kamienną balustradą.

Po wojnie zespół pałacowy został przejęty przez państwo i przekazany Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej we Wszemiłowicach, w latach 70. pałac zaadaptowano na mieszkania. Niestety obiekt z roku na rok niszczał coraz bardziej. Obecnie znajduje się w stanie mocno zrujnowanym. Może znajdzie właściciela, który przywróci mu świetność?

Na podstawie: D. Grygiel, Przewodnik po historii i zabytkach gminy Kąty Wrocławskie i zasobów Internetu.

Foto: https://polska-org.pl/741307,foto.html