GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W KĄTACH WROCŁAWSKICH facebook (71) 316-61-41 biuro@gokiskwr.pl

GOKiS Kąty Wrocławskie

GOKiS Kąty Wrocławskie

    Nadchodzące wydarzenia  • Newsletter

    Jeżeli chcesz dostawać informacje o nadchodzących wydarzeniach w GOKiS Kąty Wrocławskie wpisz swój email.

  • Wirtualny Spacer po GOKiS

AKTUALNOŚCI

KĄCKIE ZABYTKI – DWÓR W SMOLCU

Smolecki dwór w rejestrze zabytków widnieje od roku 1958. Jego historia jest jednak znacznie dłuższa. Początki dworu sięgają bowiem roku 1357, kiedy to pojawiły się pierwsze o nim wzmianki. Opisywany był jako dwór obwałowany. Został gruntownie przebudowany w roku 1523 jako dwór nawodny na planie węgielnicy – trzy budynki i jedna wieża tworzyły zwartą zabudowę. Skrzydło zachodnie powstało prawdopodobnie w XVIII w. Kolejne zmiany przyniósł wiek XIX  i ówczesny właściciel, który przebudował dwór w stylu neogotyckim. Bryła budynku została ujednolicona, uproszczona, zniesiono szczyty, podniesiono o pół piętra skrzydła. Budynek został ukształtowany w literę C z dziedzińcem zamkniętym murem. Wjazd do dworu, poprzez bramę  umieszczoną w wieży, umiejscowiony był od strony południowo-wschodniej. Dwór położony jest na północno-wschodnim krańcu wsi, otoczony fosą, frontem zwrócony ku wschodowi.

Dwór ucierpiał w wyniku działań wojennych, jak również poprzez późniejsze szkody, kiedy to był poddawany wielokrotnym rozbiórkom (około 85% cegły pozyskano na odbudowę innych budynków), które oficjalnie zakończyły się w roku 1958. Wtedy też zamek trafił na listę zabytków.

Nie zatrzymało to procesu jego dalszej degradacji.

 

Na podstawie: D. Grygiel, Przewodnik po historii i zabytkach gminy Kąty Wrocławskie, Katalog zabytków sztuki pod. red. J. Pokory i M. Zlata  oraz zasobów Internetu.

Foto: https://polska-org.pl/833125,foto.html?idEntity=518332

Następny Post
  • PARTNERZY

  • Gmina Kąty Wrocławskie
  • TENIS STOŁOWY

OSTATNIO W GOKIS

Skip to content