1. “Podróże małe i duże” – półkolonie letnie z GOKiS

26 lipca - 08:00 - 30 lipca - 16:00

Kąckie zabytki – pałac w Samotworze

Pałac wzniesiony został w latach 1776-1781 dla Gottloba Albrechta von Saurma i jego żony Marii Franciszki Clairon d’Houssouville. Projektantem tego klasycystycznego pałacu był Karl Gotthard Langhans – znany niemiecki architekt, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu klasycystycznego w ówczesnych Prusach. Wykończenie wnętrz prawdopodobnie powierzono wrocławskiemu rzeźbiarzowi Johannowi Peterowi Echtlerowi.

Położony na skarpie nad Strzegomką pałac to murowana, trzykondygnacyjna budowla, przykryta dachem mansardowym. Obie elewacje frontowa i ogrodowa zdobią portyki z kolumnami typu jońskiego. Na elewacji frontowej widoczny jest herb Zedlitz-Trützchler und Falkenstein z ok. 1836 roku, natomiast na ogrodowej zachował się kartusz herbowy Gottloba Albrechta von Saurmy.

Nad głównym wejściem widoczna jest dekoracja w postaci głowy lwa, wejście elewacji ogrodowej ozdobione jest supraportą (dekoracyjną prostokątną płaszczyzną umieszczoną nad drzwiami) ze scenami mitologicznymi, przedstawiającymi czyny Herkulesa.

We wnętrzu pałacu znajduje się m.in. owalny salon, zrealizowany według wizji Langhansa i charakterystyczny dla jego stylu, utworzony z przenikających się figur owalu z prostokątnymi wnękami wspartymi kolumnami jońskimi.

W 1919 r. pałac został przebudowany pod kierunkiem architekta Ericha Graua z Wrocławia. Po 1945 r. pałac przejął Rolniczy Zakład Doświadczalny Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Ponownie remontowano go w 1973 r., lecz dopiero przebudowa z 2008-2010 przywróciła mu dawną świetność.

Na podstawie: D. Grygiel, Przewodnik po historii i zabytkach gminy Kąty Wrocławskie oraz zasobów Internetu.

Foto: https://polska-org.pl/862520,foto.html?idEntity=546863