GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W KĄTACH WROCŁAWSKICH facebook (71) 316-61-41 biuro@gokiskwr.pl

GOKiS Kąty Wrocławskie

GOKiS Kąty Wrocławskie

 • Nadchodzące wydarzenia

  1. warsztaty komiksowe cz.2

   21 października - 17:00 - 18:30
  2. #ZieloneKąty – sadzenie drzew i piknik ekologiczny

   22 października - 12:00 - 17:00
  3. WIETRZENIE SZAF

   23 października - 09:00 - 12:00 • Newsletter

  Jeżeli chcesz dostawać informacje o nadchodzących wydarzeniach w GOKiS Kąty Wrocławskie wpisz swój email.

 • Wirtualny Spacer po GOKiS

AKTUALNOŚCI

Dzień Drukarza

Kącki Rynek zdobi niezwykła kamienica. Umiejscowiona vis a vis Urzędu Miasta i Gminy zdecydowanie wyróżnia się wśród innych kamieniczek.  W wykuszu, na wysokości pierwszego piętra, znajdują się dwa herby – pod lewym oknem dwa lwy, herb miasta Kąty, pod drugim jest dwugłowy orzeł. To kamienica nr 26. Co wspólnego ma z obchodzonym w dniu 4 maja Dniem Drukarza? Oto jej historia.

Została zbudowana w roku 1899, a jej były właściciel Herman Knoof, ulokował w niej wydawnictwo oraz sklep, w którym można było kupić artykuły papiernicze, książki, karty pocztowe i lokalną gazetę. Wszystko drukowane na zapleczu, gdzie mieściła się również introligatornia.

Pierwotnie gazeta ta miała tytuł: „Stadt und Landbote, Anzeiger für Canth, Zobten und Umgegend”, czyli „Posłaniec miejski, kurier dla Kątów, Sobótki i okolicy”. Nazwa ta została zmieniona, gdy Sobótka zyskała własną lokalną gazetę. Kącki kurier wydawany był przez siedemdziesiąt dwa lata. Kosztował 97 fenigów.

Jakie informacje mogli w nim odnaleźć czytelnicy? Były to wiadomości ze świata i regionu, przedruki, komentarze, czasem opowiadania. Rubryki – „Z archiwum miasta Kąty” oraz „Przy kominku”.

Była również część przeznaczona na różne ogłoszenia, rozkłady jazdy pociągów, czy po prostu reklamy i drobne ogłoszenia. Zachowane do dziś niektóre egzemplarze pozwalają odtworzyć dzieje naszego regionu.

Dwa egzemplarze – jeden z roku 1911, drugi z 1940, jak również zachowane czcionki drukarskie – znajdują się w zbiorach Regionalnej Izby Pamięci.

Następny Post
 • PARTNERZY

 • Gmina Kąty Wrocławskie
 • TENIS STOŁOWY

OSTATNIO W GOKIS