WARSZTATY WAKACYJNE Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ I IZBĄ PAMIĘCI

☀️Warsztaty wakacyjne z Biblioteką Publiczną i Izbą Pamięci☀️
W dniach od 28 czerwca do 09 lipca zostały zorganizowane letnie warsztaty dla dzieci w wieku 8 do 13 lat. Podzielone zostały na dwa działy: Biblioteka oraz Izba Pamięci.

W bibliotece dzieci zapoznały się z magicznym światem Harry’ego Pottera 🧙‍♀️. Stworzyły swój magiczny portret, poznały kilka mitycznych stworzeń (a kilka wymyślili sami), a także wróżyli ze szklanej kuli, co ma spotkać ich na wakacjach. Żeby trochę się rozruszać, przyłączyli się do zabawę w przyczepianie blizny Harry’emu. Dla chętnych przewidziane było alfabetyczne wyzwanie – magiczne słowo na każdą literę 
W kolejnych dniach wyruszyły w podróż do europejskich krajów 🌏 takich jak: Grecja, Francja i Hiszpania. Prezentacje multimedialne przybliżyły uczestnikom te urokliwe kraje, ich obyczaje i ciekawostki. Każdy zrobił swój wieniec z liści laurowych i wcielił się w wybranego boga greckiego. Wspólnie rozwiązali krzyżówkę, a na koniec zrobili żaby z origami płaskiego z koła. Mieli też okazję zatańczyć kankana i zabawić się w twórców flag.
Dzieci zapoznały się z trudną techniką decoupage i samodzielnie stworzyły zakładki do książek.
Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pszczelarskie – dzieci dowiedziały się o życiu i zwyczajach pszczół 🐝, naśladowały latające owady i poznały smak miodu, stworzyły również pszczelą grę planszową.
Na kolejnych zajęciach dzieci poznały techniki pisania piórem gęsim , a także wysłuchały prezentacji o historii bibliotek. Wykonały również kule do kąpieli z kwasku cytrynowego oraz sody oczyszczonej. Dodatkowo grały w gry zespołowe takie jak: memory, chińczyk, dooble i qudditch.
Natomiast Izba Pamięci przygotowała następujące zajęcia:
Najpierw było trochę historii – słowiańscy bogowie, kijanki, dawne pralki, żelazka z duszą i wiele, wiele innych . Ale, jak wiadomo w przypadku prania, najważniejsza jest praktyka. Uzbrojeni w balię, tary, płatki mydlane, sznurki i klamerki uczestnicy udali się na GOKiSowe grodzisko i rozpoczęli pranie 👕. Okazało się, że to nie tylko ciężka praca, ale też fajna zabawa.
Kolejne warsztaty upłynęły na spotkaniu z Panią Małgorzatą Braszką, która zajmuje się przygotowywaniem scenografii m.in. teatralnych. Pani Gosia starała się pokazać dzieciom, że do stworzenia świetnych rzeczy wystarczy wiara we własne możliwości. Dzieci rysowały, lepiły z plasteliny, wycinały, kleiły. Efektem był ich własny, stworzony według indywidualnego pomysłu, superbohater oraz drewniane naszyjniki, ubrania z połączonych materiałów, plastelinowe i wiele innych.
W planie był również spacer z mapą pokazującą Kąty ok. XVII w. Uczestnicy dowiedzieli się, gdzie było pierwsze miejskie więzienie, co stało na Rynku, zanim powstał tam ratusz, gdzie znajdowały się bramy do miasta i zamek.
Stworzona została makieta kościoła ewangelickiego ⛪️, czyli budynku, w którym obecnie mieści się Biblioteka Publiczna i Regionalna Izba Pamięci.
Uczestnicy poznali retro-gry i zabawy. Skorzystali z kart wykonanych w projekcie Niepodległa – na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzieciaki w grupach odgrywały scenki z wybranych bajek, pobawiły się w „plotkę”, czyli coś na kształt głuchego telefonu, pograły w „klasy”. Kolejny dzień warsztatów upłynął na historycznych grach planszowych, w formie zabawy udało się poznać kilka ważnych dat z naszych dziejów, tych bliższych i dalszych.
Ostatnie, piątkowe zajęcia poświęcone były rysunkowi. Pan Michał nie tylko pokazał swoje świetne prace, ale też nauczył dzieci, jak rysować postacie w stylu komiksowym, jak od podstaw stworzyć pracę i jak dobierać kolory. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania i powstały naprawdę wyjątkowe dzieła.