GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W KĄTACH WROCŁAWSKICH facebook (71) 316-61-41 biuro@gokiskwr.pl

GOKiS Kąty Wrocławskie

GOKiS Kąty Wrocławskie

    Nadchodzące wydarzenia  • Newsletter

    Jeżeli chcesz dostawać informacje o nadchodzących wydarzeniach w GOKiS Kąty Wrocławskie wpisz swój email.

  • Wirtualny Spacer po GOKiS

AKTUALNOŚCI

Motanki w Regionalnej Izbie Pamięci

Kolejne spotkanie w cyklu „Kreatywnie z Izbą Pamięci” dotyczyło tworzenia motanek – słowiańskich lalek dobrych życzeń. Prowadząca – Pani Małgorzata Hercuń – wprowadziła uczestników w świat motanek również swoim pięknym strojem.  Rodzajów laleczek jest bardzo dużo – są to m.in. dziesięciorączki, lichomanki, żarnuszki, czy żadanice. Wszystkie są wyjątkowe i niezwykłe – mają chronić przed złem, przynosić pomyślność, spełniać ukryte życzenia. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że nie posiadają twarzy. Miało to je ochronić przed złymi mocami. Lalki wykonuje się ręcznie, nie używając ostrych narzędzi. Igły czy nożyce mogły „skaleczyć los”.

Każdy z uczestników miał za zadanie stworzenie laleczki, która w pełni odpowiadałaby jego oczekiwaniom, jak się bowiem dowiedzieliśmy w przypadku motanek wszystko musi pasować, każdy szczegół musi być zgodny z oczekiwaniami tworzącego. W innym wypadku lalka może nie spełnić powierzonego jej życzenia.

Pani Małgorzata pokazała uczestnikom technikę wykonania lalek i czuwała nad przebiegiem procesu twórczego. Powstały różnorodne lalki, każda z nich spełni zapewne jakieś marzenie.

  • PARTNERZY

  • Gmina Kąty Wrocławskie
  • TENIS STOŁOWY

OSTATNIO W GOKIS

Skip to content