GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W KĄTACH WROCŁAWSKICH facebook (71) 316-61-41 biuro@gokiskwr.pl

GOKiS Kąty Wrocławskie

GOKiS Kąty Wrocławskie

    Nadchodzące wydarzenia  • Newsletter

    Jeżeli chcesz dostawać informacje o nadchodzących wydarzeniach w GOKiS Kąty Wrocławskie wpisz swój email.

  • Wirtualny Spacer po GOKiS

AKTUALNOŚCI

11.11. – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to wyjątkowy dzień w kalendarzu każdego Polaka. Tegorocznym, gminnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyło wiele atrakcji. Jeszcze w październiku Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich ogłosił konkurs na najpiękniejsze, oryginalne i patriotyczne nakrycie głowy – „Niepodległa. Czapki z głów”, w którym udział mogli wziąć wszyscy mieszkańcy naszej gminy w dwóch kategoriach: open oraz sołectwa. Kolejnym wydarzeniem, poprzedzającym główne uroczystości, było spotkanie autorskie z panem Arturem Guzickim, autorem książki „Podróże Misia Wojtka”. 10 listopada, na tę niezwykłą lekcję o drodze do odzyskania niepodległości przez Polskę (przedstawioną dzięki przygodom tytułowego misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom w walkach o wolność naszej Ojczyzny) zostały zaproszone klasy III-V ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kątach Wrocławskich. Po spotkaniu dzieci mogły kupić książkę, a autor wpisał się do bibliotecznej kroniki. 

Narodowe Święto Niepodległości w naszej gminie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, skąd mieszkańcy prowadzeni w rytm patriotycznych melodii wygrywanych przez Orkiestrę Dętą ze Smolca, w biało-czerwonym korowodzie z pocztami sztandarowymi udali się na kącki Rynek, gdzie odbyła się oficjalna część tegorocznego święta. Po wspólnym zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie – Julian Żygadło wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej – Anną Skórczak, złożyli kwiaty pod pomnikiem. Po przemowach okolicznościowych, mieszkańców zaproszono do wspólnego śpiewania. Po części wokalnej przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu „Niepodległa. Czapki z głów”. W kategorii open zwycięzcą został Warsztat Terapii Zajęciowej Centrum Pomocy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach, za wspaniałą pracę „Rondo niepodległości – historia kołem się toczy”, zaś w kategorii sołectwa jury przyznało dwie nagrody ex aequo – dla Bogdaszowic i Kębłowic. Niezmiernie nam miło, że uczestnicy konkursu wzięli udział w oficjalnej części uroczystości i osobiście zaprezentowali wykonane przez siebie kompozycje.

W programie dnia nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, w tym biało-czerwonych warkoczyków i tatuaży, malowania buziek oraz patriotycznych warsztatów, które odbyły się w kąckim Rynku oraz Regionalnej Izbie Pamięci, gdzie dla nieco starszych pasjonatów historii Miłośnicy Ziemi Kąckiej przygotowali także wyjątkową wystawę poświęconą polskim militariom oraz symbolom narodowym. W centrum naszego miasta dużą popularnością cieszyły się wozy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy, stoisko 31. Batalionu Radiotechnicznego oraz WOPR. Po przejażdżce dorożką, w towarzystwie Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, uczestnicy mogli posilić się ciepłą grochówką.

Zwieńczeniem tegorocznych uroczystości był koncert patriotyczny połączony z wykładem historycznym. Jako pierwsi na naszej scenie zaprezentowali się reprezentanci sekcji pianina, którzy na co dzień rozwijają swoje umiejętności pod czujnym okiem Pani Natalii Cziczerin.  W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśń ludową „Kukułka”, utwór „Warszawski dzień”, a także Nokturn oraz Preludium skomponowane przez Fryderyka Chopina. Po prezentacji instrumentalnej, na scenie pojawili się wokaliści ze Studia Kreacji Muzycznej GOKiS, którzy zaprezentowali utwory w aranżacjach  instruktora prowadzącego grupę – Pana Dariusza Orłowskiego, który również akompaniował przy wybranych utworach na scenie. Usłyszeliśmy cudowne wykonania utworów: „Poranek”, „Trwoga”, „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”, „Gołębi song”, „Ballada o Wojtku”, „Miasto”, „Niebo złote ci otworzę” oraz „Historie zagubione”. Występy młodych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami przez kącką publiczność.

Następnie „O potędze Wojska Polskiego” opowiedział Leonard Marynowski z Signum Polonicum. Po prezentacji, na naszej scenie wystąpił Zespół Muzyki Polskiej MOKOSZA, który w 2019 r. za swoją działalność otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla polskiej kultury” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ośmioro szczęśliwców z publiczności otrzymało upominki od Winnicy Adoria z Zachowic oraz z Cukierni „Pan Tadeusz” w Kątach Wrocławskich.

Wszystkim, którzy którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację gminnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, składamy serdeczne podziękowania. Niezmiernie nam miło, że Wy – drodzy mieszkańcy Gminy Kąty Wrocławskie – zechcieliście wspólnie z nami uczcić to wyjątkowe święto. 

  • PARTNERZY

  • Gmina Kąty Wrocławskie
  • TENIS STOŁOWY

OSTATNIO W GOKIS

Skip to content