Wystawa „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko.”

Dzięki uprzejmości Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” już  15 listopada na kąckim Rynku, tuż obok fontanny, zagości wystawa „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko. 75 lat. Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich”. Wystawę będzie można zobaczyć do 15 grudnia 2021 r. Serdecznie zapraszamy!

Opis wystawy:

Wrocław jest utkany z takich opowieści rodzinnych jak te, które możemy dziś poznać na wystawie „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko”.

Są to niezwykłe historie zwykłych Wrocławian. Czytając te osobiste wspomnienia, możemy zrozumieć fenomen dzisiejszych mieszkańców naszego miasta. I to tym bardziej, że wnikamy głęboko w klimat rodzin. Jest to niesamowita okazja, by nie czytając opracowań czy książek (których, swoją drogą, ciągle jest jeszcze za mało), odkryć niezwykle ważną część naszej tożsamości. Bez zbędnego przeciążenia faktami historycznymi poznajemy to, co istotne: dramat terroru stalinowskiego odarł z godności życie setek tysięcy polskich rodzin.

Niniejsza wystawa to mozaika – swoisty patchwork – na który składają się traumatyczne doświadczenia wojennych zesłań na terytoria ZSRR z perspektywy 75 lat. „Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich” były również „nowymi początkami” na nowych ziemiach. Były one próbą znalezienia tego nowego domu „od nowa” – w zrujnowanym działaniami wojennymi Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Tytuły kolejnych historii oddają klimat tych relacji: „Ocaleni”, „Tęsknota”, „Gdzie mam Cię szukać?” czy „Przez pół świata”. Wszystko to pokazuje, że choć Syberia tak daleko, to jednak te opowieści istnieją tak blisko nas i ciągle poruszają swoją dramaturgią.

Przed nami historie spisane przez Wnuków Sybiraków, przez nich samych oraz nagrane przez autorkę wystawy Matyldę Janiec. Wszystkie stanowią część archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Mamy więc przed oczami różne perspektywy, a ocenę naszych wysiłków pozostawiamy szanownym Odbiorcom, dzisiejszym Mieszkańcom Wrocławia oraz szanownym Gościom.

Wystawa powstała ze środków Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru pod patronatem Związku Sybiraków Oddział Wrocław. Zdjęcia i dokumenty pochodzą z archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.