Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Tegoroczna majówka upłynęła nam pod znakiem barw narodowych! W poniedziałek, w Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy do wspólnego spędzenia wolnego czasu. Dzień rozpoczęliśmy od gry terenowej, która rozpoczynała się w Regionalnej Izbie Pamięci, a kończyła na przepięknie zielonym, kwitnącym o tej porze roku grodzisku za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich. Ochotnicy musieli zlokalizować i rozwikłać ukryte zagadki, które jak się okazało, nie były tak oczywiste, jak mogłyby się wydawać  na pierwszy rzut oka. Gra okazała się niezłym wyzwaniem dla miłośników lokalnej historii. Po takiej rozgrzewce można było zostać na grodzisku, gdzie przygotowaliśmy warsztaty – dla dużych i małych. Wspólnie tworzyliśmy biało-czerwone latawce, wiatraczki, motylki, zaplataliśmy warkocze, malowaliśmy flagi na twarzach uczestników warsztatów, wykonaliśmy flagę z barwionego ryżu. Każdy mógł ułożyć swój patriotyczny wzór z koralików i przygotować własną, oryginalną prasowankę.

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy podczas Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po mszy, pod eskortą druhów z OSP w Gniechowicach, OSP w Małkowicach oraz funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Kątach Wrocławskich,  uczestnicy udali się na kącki Rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Niezmiernie nam miło, że w wydarzeniu uczestniczyły również delegacje wieńcowe i chorągwiane – 31 Dolnośląskiego Batalionu Radiotechnicznego, Związku Sybiraków Koła Terenowego w Kątach Wrocławskich, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniechowicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Małkowicach.

Dla uczczenia narodowego święta, złożyliśmy symboliczne kwiaty pod pomnikiem. W imieniu mieszkańców gminy oraz Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich kwiaty złożył Burmistrz Julian Żygadło oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Skórczak. Wiązanki złożyli także przedstawiciele Rady Powiatu Wrocławskiego oraz Klubu Signum Polonicum w Kątach Wrocławskich. Po okolicznościowych przemówieniach przedstawicieli władz samorządu, mieszkańcy zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Smolca. Wspólnie zaśpiewaliśmy m.in. „Rotę”, „Cześć polskiej ziemi, cześć”, „Marsz Polonia”. Podczas uroczystości Burmistrz Julian Żygadło wręczył pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu „Patriotyczna przypinka”, w którym w kategorii SOŁECTWA zwycięzcą zostały Bogdaszowice za pracę pt. „O Ojczyznę jak o kwiaty – trzeba dbać!”, a w kategorii INDYWIDUALNEJ zwyciężczynią została Urszula Staszewska-Wiertelak – tyt. pracy „Mała, wielka ojczyzna”. Przyznano także dwie nagrody specjalne – dla Patryka Błędki i Mileny Balewskiej. Uczestnicy wezmą udział w specjalnych, dedykowanych warsztatach organizowanych przez GOKiS. Na zakończenie tegorocznych uroczystości wyjątkowy, wzruszający występ przygotowały uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sadkowie, które są uczestniczkami Koła Teatralnego FELIX. Dzięki dziewczętom mogliśmy podziwiać piękny, biało-czerwony taniec ze skrzydłami.