• Jakość powietrza – Kąty Wrocławskie

open all | close all
  • OSTATNIO DODANE ZDJĘCIA

NASZA DZIAŁALNOŚĆ

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich prowadzi wielokierunkową działalność w zakresie wychowania, edukacji oraz upowszechniania kultury i sztuki, jak również rozpowszechniania sportowego stylu życia. Umożliwia różnym grupom społecznym i wiekowym aktywne uczestnictwo w kulturze, a tym samym rozwój zainteresowań i zdolności artystycznych.

Ośrodek dysponuje doskonałą bazą lokalową, plenerową i sportową. W skład Ośrodka wchodzą trzy obiekty tj. budynek główny w którym znajduje się sala widowiskowa na około 200 osób, sala lustrzana na około 100 osób, kilka sal wykładowych oraz pracownie w których prowadzone są zajęcia poza lekcyjne. Ponadto w budynku głównym GOKiS znajduje się biblioteka która w swoich zbiorach posiada około 20 tysięcy woluminów i jest źródłem informacji dla mieszkańców miasta oraz całej gminy. Bazę sportową stanowią dwa obiekty tj. hala sportowa przy ul. Zwycięstwa która dysponuje:  dwoma boiskami do piłki nożnej, boiskiem do siatkowej piłki plażowej, dwoma kortami do tenisa ziemnego, bieżnią, siłownią oraz halą sportową. Od czerwca 2010r. baza sportowa GOKiS poszerzyła się o nowy obiekt sportowy przy ulicy Brzozowej4. W skład obiektu wchodzą: hala sportowa z trybunami dla widowni, sala widowiskowa posiadająca 200 miejsc siedzących z możliwością wykorzystania balkonów. Ponadto w obiekcie znajduje się bar, fitnes dla kobiet i siłownia.

Informujemy, że wynajmujemy podmiotom zewnętrznym oraz osobom prywatnym pomieszczenia na organizację szkoleń, spotkań, konferencji, wesel, uroczystości rodzinnych oraz imprez okolicznościowych. Posiadamy oraz udostępniamy zaplecze kuchenne. Ponadto oferujemy wynajem hali sportowej oraz widowiskowej w nowo wybudowanym obiekcie przy ulicy Brzozowej 4.

W ramach edukacji kulturalnej w Ośrodku prowadzone są sekcje kulturalne:

• taniec nowoczesny
  • break dance
  • taniec towarzyski
  • taniec orientalny
  • nauka gry na gitarze
  • nauka gry na pianinie
  • zajęcia plastyczne
  • rękodzieło
  • zajęcia wokalne
  • zajęcia teatralne

W ramach edukacji sportowej działają:

• piłka ręczna
  • piłka nożna
  • piłka siatkowa
  • tenis stołowy
  • tenis ziemny

Uczestnicy sekcji biorą udział w różnego rodzaju konkursach, rozgrywkach, turniejach oraz prezentacjach zdobywając znaczące miejsca.

Realizując założenie Ośrodka jakim jest kulturalne uaktywnienie lokalnej społeczności oprócz sekcji tematycznych umożliwiających rozwój zdolności organizowane są także imprezy na stałe wpisane w kalendarz tj: Dni Kątów, Dożynki, Zimowe Ogólnopolskie Spotkania Taneczne,  konkursy w różnych dziedzinach sztuki i sportu, koncerty, wystawy, kiermasze okolicznościowe produktów lokalnych artystów, wieczory literackie, spotkania z kombatantami dla uczczenia rocznic 3 maja, 1 września, 11 listopada, spotkania opłatkowe.

Poprzez swoją działalność umożliwiamy zainteresowanym grupom społecznym aktywne uczestnictwo w kulturze i jednocześnie rozwój zainteresowań oraz zdolności artystycznych przez cały rok. Zarówno podczas wakacji jak i ferii  pamiętamy o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy  organizując wypoczynek letni i zimowy. W czasie wolnym od zajęć szkolnych dzieci mogą spędzić czas w Ośrodku Kultury gdzie organizowane są zajęcia świetlicowe, dyskoteki, ogniska, zawody sportowe oraz wyjazdy na ciekawe wycieczki.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu rozwija swoją działalność poprzez nawiązywanie współpracy międzynarodowej. Od siedmiu lat kontynuowana jest wymiana sportowa młodzieży polsko-niemieckiej. Tradycją młodych piłkarzy z Kątów Wrocławskich stały się już wyjazdy na turnieje piłkarskie do Monachium, w których  udział  biorą drużyny z całego świata, m.in. z Polski, Austrii, Serbii, Wielkiej Brytanii i Chin.  Pomiędzy meczami chłopcy biorą też udział w różnych warsztatach  oraz uczestniczą w koncertach.

Pierwsza wizyta młodzieży z Ukrainy odbyła się w lipcu 2008 roku. Głównym punktem programu były warsztaty plastyczne pod kierunkiem Pana  Janusza Łozowskiego, który odkrywał przed uczestnikami tajniki malowania na jedwabiu. Adepci sztuki niezwykle szybko i sprawnie przyswajali sobie tę umiejętność, a efektem ich pracy były przepiękne misternie wykonane dzieła. Druga część młodzieżowego spotkania zrealizowana pod przewodnictwem instruktora malarstwa – Pani Małgorzaty Tul, koncentrowała się głównie na malarstwie plenerowym i twórczości plastycznej z zastosowaniem technik decoupage’u, malowania na szkle i tkaninie. W lipcu 2009 młodzież z naszej gminy miała okazję poznać język i tradycje wschodniego sąsiada podczas warsztatów w Svietlovodsku. Warsztaty te miały na celu zapoznanie i uwrażliwienie młodzieży z pięknem i ogromnym bogactwem sztuki dekoracyjno-użytkowej, jak też transfer i wymianę nowych technik artystycznych oraz wspieranie twórczych zdolności młodych adeptów sztuki. Uczestnicy warsztatów dużo czasu spędzali zatem ucząc się ukraińskiego haftu, wyplatania z koralików jak też haftu wstążką. Kontynuując ideę współpracy młodzieży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich gościł w lipcu 2010r. młodych adeptów sztuki filmowej. Kinematografia i wspólne poznawanie tajników warsztatu filmowego były bowiem głównym celem spotkania realizowanego pod patronatem TVP we Wrocławiu. Projekt zatytułowany „Ruchome obrazy” polegał na odtwarzaniu i interpretacji w formie krótkich etiud filmowych obrazów oglądanych wcześniej przez młodzież w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Po raz pierwszy Ośrodek Kultury miał przyjemność gościć młodzież z partnerskiej niemieckiej gminy Biblis w czerwcu 2010 roku. Program wizyty obfitował w imprezy i turnieje sportowo-rekreacyjne w takich dyscyplinach jak piłka nożna oraz piłka siatkowa.

• Nasza gazetka